Oferta - pacjenci
Konsultacje indywidualne
(młodzież od 18 roku życia, osoby dorosłe)
Konsultacje psychologiczne indywidualne, to systematyczne spotkania ze specjalistą, w trakcie których tworzy się „relacja terapeutyczna”, oparta na poczuciu zaufania i bezpieczeństwa. Wizyty służą do przepracowania (nieadaptacyjnych myśli, przekonań, schematów działania, błędów poznawczych/interpretacyjnych) problemów Osoby zgłaszającej się po pomoc do specjalisty. Konsultacja indywidualna ma za zadanie przede wszystkim poprawić jakość życia pacjenta.
Z jaką częstotliwością odbywają się konsultacje?
- Wizyty odbywają się zwykle raz na tydzień lub 2 tygodnie, ale w niektórych
przypadkach konieczne może być zwiększenie częstotliwości wizyt. Najistotniejsza jest tutaj
regularność spotkań. Czas trwania sesji wynosi 50 minut.
Po jakim czasie można spodziewać się efektów?
- Wszystko zależy od czasu trwania problemów z którymi Osoba zwraca się po pomoc do specjalisty. Jeżeli problemy trwają kilka miesięcy, rok, lata lub nawet całe życie, potrzeba dłuższej ilości czasu na ich przepracowanie. Etap życia, w którym pojawiły się pierwsze problemy oraz czas ich trwania – zanim Osoba zgłosiła się z nimi do specjalisty – wpływają na głębokość „zakorzenienia się” oraz „utrwalenia się” owych trudności w psychice Pacjenta. Przykładowymi problemami, które wymagają poświęcenia większej ilości czasu na konsultacje psychologiczne są: trwające długi czas stany lękowe i depresyjne, nieumiejętność budowania relacji romantycznych, nieumiejętność tworzenia i podtrzymywania relacji koleżeńskich/przyjacielskich, lęk przed oceną. Nie zmienia to faktu, że w przypadku bardziej „utrwalonych” problemów, Osoby zwykle już po kilku pierwszych wizytach odczuwają stopniową ulgę i poprawę.
- W sytuacjach, gdy u kogoś wystąpią trudności pod wpływem jakiejś sytuacji, wydarzenia, zmiany
(np. utrata pracy) i wcześniej Osoba ta nie doświadczała problemów związanych z psychicznym funkcjonowaniem, ilość wizyt jest mniejsza, żeby powrócić do zdrowia. Takie przypadki nie są zazwyczaj związane ze zmianami w strukturze osobowości Pacjenta, a znaczna poprawa jest widoczna u Osoby nawet po kilku konsultacjach..
Konsultacje dla par i małżeństw
Na czym polega konsultacja dla par i małżeństw?
- Konsultacja par/małżeństw poprzedzona jest najczęściej kilkoma (3 – 4) wizytami, w trakcie których specjalista zbiera informacje o Osobach oraz trudnościach, z którymi zwrócili się Oni po pomoc, ustala wspólnie z Parą cele spotkań oraz kontrakt terapeutyczny – dokładne zasady odnośnie częstotliwości i czasu trwania konsultacji psychologicznej oraz odwoływania wizyt. Dopiero po wizytach wstępnych, przechodzi się do etapu, w którym analizuje się dogłębnie trudności w relacji oraz możliwości ich przezwyciężania przez Partnerów przy wsparciu specjalisty.
- Specjalista nie staje po stronie żadnego z Partnerów. Stara się zrozumieć każdą ze stron. Pomaga on nazywać emocje, lepiej się komunikować, zrozumieć siebie nawzajem.
Ile trwa i z jaką częstotliwością odbywają się konsultacje psychologiczne?
- Czas trwania konsultacji par/małżeństw zależy od problemów, z jakimi boryka się Para. Może to zająć kilka wizyt, ale również kilka miesięcy.
- Sesje odbywają się zwykle raz na tydzień, ewentualnie raz na
2 tygodnie. Trwają one 50 minut.
Po jakim czasie można spodziewać się efektów?
- Pozytywne efekty konsultacji mogą być już widoczne po kilku spotkaniach (w zależności od problemu). Zdarza się jednak, że potrzeba na to znacznie więcej czasu, żeby zaobserwować i przeanalizować mechanizmy odpowiedzialne za pojawienie się trudności w relacji. Na wizytach porusza się także wzorce relacji, jakie panowały w domach rodzinnych, ponieważ najczęściej to one stanowią pewną bazę, na której sami uczymy się budowania związków. Relacja naszych rodziców może być przykładem oczekiwań, jakie stawiamy wobec siebie i swojego partnera w związku. Odbywa się to podświadomie i zwykle dzięki konsultacji par przenika to do naszej świadomości, na skutek tego możemy pracować nad własnymi zachowaniami i oczekiwaniami.
- Bardzo często odkrycie i nazwanie mechanizmów oraz procesów, jakie zachodzą w relacji, pozwala je kontrolować i wpływać na ich zmiany.
Diagnoza ADHD osób dorosłych
Proces diagnozy ADHD osób dorosłych obejmuje 3 wizyty:
- 2 wizyty dla klienta, na których przeprowadzany jest szczegółowy wywiad jego funkcjonowania w okresie dzieciństwa i w czasie obecnym oraz badanie narzędziami psychometrycznymi (testy psychologiczne / kwestionariusze psychologiczne, np. DIVA 5);
- 1 wizyta dla członka rodziny klienta, na której przeprowadza się szczegółowy wywiad funkcjonowania klienta z okresu dzieciństwa.
Diagnoza kończy się wydaniem opinii psychologicznej.
Rozwój osobisty i zawodowy
Rozwój jest procesem regularnego i stopniowego ulepszania siebie. Ma na celu wzrost samoświadomości i własnego potencjału, dzięki odkrywaniu w sobie i rozwijaniu posiadanych cech i talentów. Nauka nowych kompetencji z obszarów życia społecznego, emocjonalnego czy zawodowego, wpływa znacząco na poprawę jakości życia. Pozwala znaleźć w sobie odpowiedzi i rozwiązania na wiele życiowych dylematów, np. tych związanych z wyborem odpowiedniego zawodu i dalszej ścieżki kariery.
Zakres usług:
- Fobie
- Zaburzenia lękowe
- Zaburzenia emocjonalne i nastroju
- Niska samoocena
- Problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji międzyludzkich
- Problemy w związkach
- Problemy zawodowe
- Kryzysy:
– Rozwód/Rozstanie
– Wieku średniego
– Samotność
– Żałoba
– Starość
– Wypalenie zawodowe
– Mobbing
– Sytuacyjne - Rozwój osobisty i zawodowy